Siemię lniane - bezpieczny środek na zaparcia

Len jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, znany już 6 tysięcy lat p.n.e. Surowcem leczniczym są nasiona lnu: Semen Lini, nazwa spolszczona: siemię lniane. Nasiona służą również do wytłaczania oleju lnianego.

 

 

Już około 3000 lat p.ne. uprawiany był w Egipcie jako roślina jadalna. A tysiąc lat później ludzie państwa nad Nilem nauczyli się tkać płótno lniane.

Nasiona lnu mają działanie osłaniające przewód pokarmowy. Wodne wyciągi z nierozdrobnionych nasion, sporządzane na zimno, drogą maceracji lub na gorąco w postaci odwaru powlekają cienką warstwą błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, osłaniając je przed szkodliwymi działaniami. Dlatego stosowany jest w chorobie wrzodowej.

Odwar z nasion lnu ma bardzo częste zastosowanie  jako środek powlekający w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Stosowany jest także jako lek chroniący żołądek przy stosowaniu salicylanów (polopiryna, aspiryna itd.) i przy kuracji antybiotykowej.

Przepisy:

Odwar z nasion lnu: 2 łyżki nie rozdrobnionych nasion wsypa do 1 szklanki letniej wody. Przelać do garnka i gotować powoli pod przykryciem do 15 minut. Ostudzić i przecedzić. Można dodać łyżeczkę soku owocowego. Pić po ½ szklanki 2 razy dziennie między posiłkami jako lek osłaniający przewód pokarmowy.

Zawiesina z nasion lnu: 1-2 łyżki mielonych nasion lnu zalać ½ szklanki letniej wody, soku owocowego, kefiru lub jogurtu. Pozostawi ć na 30-60 minut. Pić rano i wieczorem przez 2-4 tygodnie w przypadku zaparć.

Okład z nasion lnu: 50g zmielonego siemienia lnianego zalać ½ szklanki wrzącej wody. Wymiesza ć i zagotować. Odstawić na 10 minut.  Tak przygotowaną konsystencją namoczyć gazę. Stosować na wrzody, czyraki, opuchliznę.